Besamim

Besamim

7.3

Kuchnia

7.5/10

Obsługa

7.0/10

Wnętrze

7.0/10

Cena/jakość

7.5/10

Plusy

  • autentyczna kuchnia żydowska
  • wiele wydarzeń kulinarnych
  • mnogość dań do wyboru
  • opcje koszerne

Minusy

  • jedzenie z podgrzewaczy
  • ciężko trafić "z ulicy"

 

Besamim może nie jest restauracją podającą dania a la carte, z obsługą pod krawatem kłaniającą się w pas, ale w zamian mamy bufet muzealny w budynku POLIN z wieloma potrawami do wyboru. Są mięsa, opcje wegetariańskie, przystawki, sałateczki, kiszonki z bliskowschodnim rodowodem, a także izraelskie wina. Oczywiście po konsultacji można łatwo ustalić, które z serwowanych dań są koszerne, zatem Besamim wykarmi nawet najbardziej wymagających gości.

Ja trafiłam tu z okazji dni kuchni żydowskiej włoskiej i tym samym dowiedziałam się, że caponata nieodmiennie kojarząca mi się z Sycylią ma jednak rodowód żydowski, a wątróbka po wenecku marynowana w occie winnym to również wymysł nie Włochów, a skutek diaspory żydowskiej. A arancini z chrupiącą skórką, niezbyt dietetyczne, acz przepyszne? To Italia także zawdzięcza Żydom! Na deser próbowałam przepysznej tarty migdałowej bez zawartości nabiału – przecież po mięsnym obiedzie nie można dorzucić składników mlecznych, bo posiłek nie będzie koszerny. Udało mi się również skosztować potraw podawanych w Besamim regularnie i z czystym sumieniem mogę polecić tutejszą paschę, kremową i delikatną, a także chrupiące kiszonki i wspaniały hummus.

Szkoda, że Besamim jest skazane na taką formę wydawania jedzenia, które jednak trochę traci na smaku podczas leżakowania w podgrzewaczach, ale mam nadzieję, że kiedyś uda im się rozwinąć skrzydła i przerodzić się w klasyczną restaurację. Zwłaszcza latem wspaniale by było siedzieć na tym pięknie zagospodarowanym dziedzińcu POLINu, w muranowskiej ciszy, bez konieczności przechodzenia przez mury muzeum i nieprzyjazne bramki kontroli bezpieczeństwa (od razu zaznaczam – wejście do Besamim nie wymaga kupna biletu na wystawę!).

ul. Anielewicza 6, Muzeum POLIN, 606 744 166, strona www

Besamim

ładowanie mapy - proszę czekać...

Besamim 52.249442, 20.992703 Besamim
Co sądzisz? Skomentuj!
Chjena

Chjena Autor

Wątróbkę popijam mlekiem sojowym, o które potrafię pytać w takich miejscach jak Wars czy bufet sądowy. Istnieje niewiele rzeczy, których bym nie zjadła i należą do nich flaczki. W kuchni najważniejszy jest dla mnie pomysł i zaangażowanie, bo pasja to najlepsza przyprawa. Przejawiam nadmierne upodobanie do cekinów i panterki.