Bekef

Bekef

7.8

Kuchnia

8.5/10

Obsługa

7.0/10

Wnętrze

6.5/10

Cena/Jakość

9.0/10

Plusy

  • Autentyczna kuchnia żydowska bez ściemy
  • Duży wybór dań wegetariańskich i wegańskich
  • Niezobowiązująca atmosfera

Minusy

  • Nieduże wnętrze
  • Trochę zbyt "barowo" jak na restaurację

 

Dania kuchni izraelskiej można zjeść w różnych miejscach Warszawy i w różnych wydaniach. Sądzę jednak, że jeśli chodzi o autentyczność, Bekef nie ma sobie równych. To niewielkie miejsce przy Hożej nie jest może wykwitną restauracją (jak samo się określa), a raczej (zasiadanym) barem, natomiast z pewnością jest „jedyną taką restauracją żydowską w Warszawie”. Nie zjemy tu więc w szabas (oraz w żydowskie święta), certyfikat koszerności stoi na blacie, obsługa zapisuje zamówienia na karteczce od prawej do lewej strony, a nad procesem przygotowania posiłków czuwa maszgijach – religijny Żyd z uprawnieniami rabina. Za autentyczność 10 punktów na 10.

Lokal, jak wspomniałem, nie jest duży – kilka stolików plus blat przy oknie. Żeby było tu jakoś superelegancko również nie powiedziałbym. Jest jednak bezpretensjonalnie, luźno i sympatycznie. Nad barem trzy tablice z menu – dania wegetariańskie i wegańskie, dania mięsne oraz zestawy dnia. Wybór potraw jest duży, a ceny przystępne.

Ponieważ do Bekefu (czy też BeKeFe) wpadłem w przelocie, na szybki posiłek przed spotkaniem, kryteria były dwa – wegańskość dania oraz szybkość jego przygotowania. Stanęło więc na klasyku kuchni izraelskiej – falafelami w picie z hummusem. O ile same falafele nie były dla mnie szczytem falafelowego wyrafinowania (smaczne i o fajnej konsystencji, ale nieco zbyt neutralne w smaku), to mnogość i smak dodatków uczyniły danie przepysznym. Przy samodzielnym wyborze dodatków szczególnie polecam ostry sos i pieczone marchewki. Danie, pozornie niewielkie i typowo fastfoodowe, zapełniło mnie skutecznie, pozostawiając przyjemne doznania smakowe, jednak bez poczucia przejedzenia. Z przyjemnością wrócę tu kiedyś na spokojnie, aby dokładniej spenetrować menu roślinne.

ul. Hoża 40, tel. 22 247 84 16, FB

Bekef

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bekef 52.226834, 21.015325 Bekef
Co sądzisz? Skomentuj!
Pan Tapir

Pan Tapir Autor

100% roślinożerca, przemierza warszawskie szlaki restauracyjne - od squatów po Gault&Millau - w poszukiwaniu nieoczywistych smaków i zaskoczeń. Kiedyś zjadł flaczki. Niecierpliwie czeka na dzień, w którym krakowski Vegab otworzy filię w stolicy.