Bar Stołeczny

Bar Stołeczny

7.5

Kuchnia

7.0/10

Obsługa

8.0/10

Wnętrze

7.0/10

Jakość/cena

8.0/10

Plusy

  • Pierogi ruskie
  • Pierogi ruskie
  • Pierogi ruskie
  • Wegańskie wariacje nt. klasycznych dań barowych

Minusy

  • Nierówny poziom różnych dań

 

ZAMKNIĘTE

Fizyczną pustkę po Vegan Pizzy (od niedawna w nowym miejscu, pod nowym szyldem i z szerszą ofertą – jako Leonardo Verde) wypełnił nowy lokal, który doskonale uzupełnia warszawskie „vege-puzzle”. Było już prawie wszystko – wegańskie burgery, burritos, chińszczyzna, sushi, pizza i cokolwiek jeszcze może Wam przyjść do głowy, natomiast brakowało baru (bez)mlecznego, wegańskiego nawiązania do gastronomicznej tradycji sprzed czasów fast-foodów. Ale to już historia, bo na rogu Wilczej i Poznańskiej pojawił się Bar Stołeczny.

Menu nie jest specjalnie rozbudowane – kilka rodzajów pierogów, naleśników, zupa i danie tygodnia. To wszystko. Ale to wystarczy. Miejsce (jak mogą pamiętać bywalcy Vegan Pizzy) jest nieduże, układ stolików i baru nie uległ zmianie, natomiast wystrój został „stuningowany” przez eleganckie nawiązania do barowej tradycji – mamy ceraty w biało-zieloną kratkę, piękne logo na ścianie i stylowe stojaki na serwetki. Do tego jest nawet… kompot!

W Stołecznym (i w dostawie) miałem okazję jeść już kilkakrotnie i zdążyłem wyrobić sobie zdanie o tym, co Bar ma najlepszego. A są to pierogi ruskie (w wersji wegańskiej oczywiście), w których istotną rolę odgrywa wędzone tofu. Inne tutejsze pierogi też są OK, ale do ruskich z cebulką nie mają startu. Stołeczny daje też radę w kwestii naleśników – obfitych i smacznych (także w dowozie), a z zup miałem okazję jeść krupnik – naturalnie również wegański, ale w smaku idealnie przypominający to, co utkwiło w moich zwojach jeszcze za czasów „słusznie minionego” ustroju. Gęsty od kaszy, smaczny i rozgrzewający.

Na pierwszy rekonesans do Stołecznego wybraliśmy się większą grupą i – co ciekawe – opinie były nieco podzielone, natomiast w kwestii ruskich osiągnęliśmy chyba consensus. Mam nadzieję, że to nowe miejsce utrzyma się i będzie się rozwijało bez zmiany formuły, bo urok „baru bezmlecznego” jest niezaprzeczalny!

ul. Poznańska 7, tel. 578830860, FB

Bar Stołeczny

ładowanie mapy - proszę czekać...

Bar Stołeczny 52.223986, 21.012330 Bar Stołeczny
Co sądzisz? Skomentuj!
Pan Tapir

Pan Tapir Autor

100% roślinożerca, przemierza warszawskie szlaki restauracyjne - od squatów po Gault&Millau - w poszukiwaniu nieoczywistych smaków i zaskoczeń. Kiedyś zjadł flaczki. Niecierpliwie czeka na dzień, w którym krakowski Vegab otworzy filię w stolicy.